.

2008 m. birželio 17 d.

Rasos šventė

Rasos šventė (Rasa) švenčiama trumpiausiąją vasaros naktį, kuri 2008 m. bus iš birželio 20 į 21. Šią naktį priklauso rinkti vaistažoles, šokinėti per laužus ir ieškoti paparčio žiedo.

Ateina Rasos šventė (Rasa) – trumpiausioji vasaros naktis, kai vienintelį kartą metuose žydi papartis. Šią naktį dar galutinai nesukriošusiams lietuviams priklauso nemiegoti kol iškris rytinė rasa, deginti laužus ir šokinėti per juos, rinkti vaistažoles, svajoti ir, žinoma, ieškoti paparčio žiedo.

Rasos šventė Latvijoje
Rasos šventė
Latviams Rasa (Lyguo) – ko gero svarbiausia metų šventė.

Nors dažniausiai trumpiausioji metų naktis būna iš birželio 21-osios į 22-ąją, 2008 metai šia prasme nėra standartiniai, ir todėl Rasa ateis naktį iš birželio 20-osios į 21-ąją.

Todėl neužmirškime, kad šiemet Rasą reikia švęsti iš penktadienio į šeštadienį – žinoma galima ir daug daug ilgiau.

Juk Rasos šventė – tai natūrali gamtos ir lietuviškojo tikėjimo šventė, skirta vasaros saulėgrįžai ir ją ženklinančiai trumpiausiajai metų nakčiai.

Jokiu būdu nereikia painioti Rasos su Joninėmis – krikščioniška ritualine švente ir tikėti politikų, žurnalistų bei vienokių ar kitokių žynių pasakomis, kad dar laisvi savo tikėjime mūsų protėviai ieškodavo paparčio žiedo ne šiojo žydėjimo metu (trumpiausiąją metų naktį), o „švento Jono dieną“ – naktį iš birželio 23-iosios į 24-ąją.

Rasos šventė ir Joninės – dvi visiškai skirtingos šventės

Rasą per Jonines švenčia ne tik krikščionys, bet netgi ir kai kurie romuviečiai – t.y. sėdima prie laužų ir paparčio žiedo ieškoma ne per saulėgrįžą, o po jos praėjus kelioms dienoms.

Šis keistas paprotys akivaizdžiai atspindi dar tuos laikus, kai katalikų žyniai persekiojo savo protėvių tikėjimo ir papročių nenorėjusius atsisakyti lietuvius.

Matyt kad taip ir nesugebėję iki galo išnaikinti tautos dvasios, katalikiškieji lietuvybės persekiotojai susitaikė su pačia šventimo tradicija – tiktai vietoj natūralios šventės privertė švęsti svetimą, svetimšalių tautos niekintojų ir naikintojų primestą teologinę datą.

(Beje, panašus absurdas neseniai atsitiko ir su trečiojo kalendorinio tūkstantmečio pradžia, kuri buvo švenčiama visais metais anksčiau – vien dėl to, kad krikščioniškosioms vyriausybėms taip buvo patogiau.)

Ir vis dėlto, Rasos šventė yra trumpiausiosios metų nakties šventė – todėl neturi nieko bendro nei su krikščioniškosiomis Joninėmis, nei su birželio 24-ąja.

Su Rasa prasideda tikroji vasara

Rasos šventė žymi pradžią astronominės vasaros, kuri dalyje pasaulio valstybių (pavyzdžiui, Prancūzijoje ar Ispanijoje) sutampa ir su kalendorine vasara.

Ir visai nenuostabu, kad prancūzams vasara prasideda tik birželio pabaigoje – juk būtent šio metu prasideda tikrai šilti orai.

Būtent su Rasos švente prasideda vasaros sezonas ir didžiojoje dalyje Europos kurortų.

Rasos šventė ir jos papročiai turi gilią prasmę

Trumpiausia metų naktis buvo ir yra švenčiama daugelyje tautų ir kultūrų. Rasos šventė – tai metas, kai atsitraukia tamsiosios dvasios, o gamta prisipildo pozityviosios energijos ir suaktyvėja visos gerosios jėgos.

Būtent per Rasą surenkamos pačios veiksmingiausios vaistažolės, kurioms priskiriamos vos ne stebuklingos gydymo savybės.

Žmonės, kurie nemiega trumpiausiąją vasaros naktį, praleidžia ją gamtoje, gauna didelius kiekius teigiamos Žemės energijos – juos visus metus globoja motinos gamtos deivė Žemyna.

Giliai prasmingas yra ir laužų deginimas Rasos naktį – žinoma, kad jei žmogus peršoko per Rasos laužą, jo namai tais metais tikrai nesudegs. Todėl kai ateina Rasos šventė, nors kartą peršokti per degantį laužą – šventa priedermė kiekvieno, kuris nuoširdžiai rūpinasi savo namais.

Papartis žydi tik trumpiausiąją vasaros naktį

Pagaliau Rasos šventė – tai vienintelė metų naktis, kai išsiskleidžia paparčio žiedas. Jo ieškojimas – visos šventės kulminacija.

Paparčio žiedas atneša žinojimą, laimę ir sėkmę ne tik pačiam jį suradusiajam, bet ir jo šeimai bei šaliai. Todėl ieškoti paparčio žiedo per Rasos šventę – ko gero ne tik teisė, bet ir pareiga.

Juk galbūt būtent tau lemta jį surasti – nepabandęs niekada šito nesužinosi!

Diskusija

29. Kamile.2020 05 18 16:26:26

Taigu. Paganiska rasos svente yra VI.24–Rasos svente, Kopolines. Tai kada Krikscioniai svente?

28. LZjHzTtTOBuKsksbVgL2016 02 04 09:19:18

pdOReu ://www.FyLitCl7Pf7kjdDUOLOuaksTKsbj5iNG.c om

27. ZRycPKsrZmGe2015 11 23 11:10:45

A company car prednisone for sale If Reuters doesn’t have some impartial reporters– just present the tekst of such speeches

26. ibKsJBZksBLKsRaCPs2015 11 10 06:56:27

US dollars order bimatoprost Shes real, shes smart, shes funny, shes self–deprecating, shes interested in a huge variety of subjects, she turns on a dime beautifully, she is curious, shes personable, she arms people up in a hurry, she kind of eksplodes on–screen, he said.

25. VgphVZTH2015 10 08 01:39:14

I don“t like pubs oral misoprostol induction „Our most idely held stock, our most actively traded stockand our most margined stock is Apple, „ TD Ameritrade ChiefEksecutive Fred Tomczyk said on a conference call to discuss thefirm“s uarterly earnings report.

24. Marija2015 05 20 20:22:04

Ar ištikrūjų ant paparčių auga ziedai?
Lauksių atsakymo:)(:

23. Marija2015 05 20 20:19:06

Ar iš tikrūjų ant paparčių auga ziedai?

22. UZYgui2015 05 20 14:51:53

Special Delivery ://www.smhv.nl/contact sildalis side effects 7. Is a fire (or any comparable damage) capable of mandating (highly ekspensive) major fuselage sections being replaced – as opposed to a repair techniue comparable to a sheet metal repair on aluminum hull aircraft?

21. mksKgojKcNteS2015 05 09 01:45:12

Very funny pictures tadacip ou tadalafil Sed ipsum magna, pulvinar ut risus tempus, venenatis laoreet mauris. Mauris vehicula metus condimentum tincidunt luctus. Ut a urna vulputate massa tempor fringilla sit amet vitae nisi. Donec scelerisue lacus sed bibendum lobortis. Nulla luctus, nisi et posuere dictum, sapien turpis varius nunc, varius tincidunt ipsum lacus luctus augue. Nulla sed felis eu nulla tincidunt rutrum. Curabitur venenatis orci et nisi commodo, eget rhoncus nisi feugiat. uisue vestibulum, urna id laoreet dapibus, tortor nisi mattis nisl, ut aliuet elit sapien a erat. Pellentesue habitant morbi tristiue senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Vivamus fermentum tortor uam, at aliuam mi blandit a. Ut ullamcorper condimentum leo, vitae venenatis tortor venenatis vel. Aliuam ullamcorper augue at metus pretium, et pellentesue tortor sodales.

20. ksAuBUCEEFMZN2015 04 07 05:52:14

I“m on holiday ://www.europanova.eu/partenaires/ latisse online sale An anticipated revolt by moderate House Republicans fizzledearlier on Monday after House Speaker John Boehner made personalappeals to many of them to back him on a key procedural vote, said Republican Representative Peter King of Ne York.

  komentaras – 1000 ženklų, tik lietuviškos raidės

Užsisakykite

Lietuviais.lt

naujienas

e-paštu

RSS RSS

 • Daugiau ta pačia tema
 • Sveika sugrįžusi, Saule!

  Šiandien neužmirškite atšvęsti Saulės Sugrįžimo ir tikrųjų Naujųjų Metų!

 • Tekstai
  šia tema
 • Kunigas

  Kunigas – sąvoka. Kunigas – kilnus žmogus, vadas – žodis netinkamas vienos religijos šventikams vadinti. Ne kunigas, o šventikas, dvasininkas, žynys.

 • Lietuvietybė – lietuviškoji religija

  Lietuvietybė – tikėjimas į lietuviškus dievus. Nepaisant šimtmečius trukusio persekiojimo, lietuviečiai išliko ir išsaugojo savo protėvių tikėjimą.

 • Jėzus Kristus – dievas nusikaltėlis

  Krikščionių dievas Jėzus Kristus šiuo metu yra populiariausias iš Lietuvos dievų, nors evangelijos vienareikšmiškai liudija, kad dievaitis Jėzus iš Nazareto buvo veidmainis, smurto kurstytojas bei pats tikriausias kriminalinis nusikaltėlis.

 • Ragana – apšmeižta deivė

  Ragana, žiniuonių ir gydytojų deivė, buvo apšmeižta krikščionių, siekusių sukompromituoti lietuviškus dievus.

 • Milda – meilės deivė

  Milda – meilės, laisvės ir susidraugavimo deivė, ypatingai nemėgstama davatkų.

 • Vėlinas – vėlių valdovas

  Dievas Vėlinas (arba Velnias) valdo visų mirusių žmonių vėles ir vykdo pomirtinį teisingumą.

 • Laima – gimimo ir gyvenimo deivė

  Deivė Laima lemia kiekvieno žmogaus gyvenimą nuo pat gimimo.

 • Žemyna – gamtos motina

  Žemyna, Perkūno žmona, – visko kas gyva motina ir globėja.

 • Perkūnas – vyriausiasis Lietuvos dievas

  Perkūnas – populiariausias lietuviškas dievas, gamtos jėgų valdovas, teisingumo prižiūrėtojas, pagrindinis Lietuvos ir lietuvių tautos gynėjas.

 • Pagonybė ir pagonys

  Pagonybė ir pagonys – sąvokos ir vartojimas. Žodžiai pagonys ir pagonybė buvo išgalvoti ir dar dabar yra vartojami krikščionių siekiant pažeminti kitų tikėjimų žmones.

Kai uždarys, lietuviais.lt,
bus lietuviais.com
www.lietuviais.lt / dienoraštis
Vilties medis Rytinļæ½je ļæ½vaigļæ½dļæ½je
LIETUVIAIS
norime
ir būt?
pagrindinis
dienoraštis
tekstai
apie Lietuviais.ltparodytikontaktai
© 2004 – 2022 Giedrius Šarkanas        kontaktai

.

 x 

Ankstesnis įrašas

Sekantis įrašas

Naujausias įrašas

Daug. kom. įrašas

Atsitiktinis įrašas

  komentaras – 1000 ženklų, tik lietuviškos raidės

   Vardas
dalintis