.

2008 m. rugsėjo 12 d.

Gruzijos pamokos: Lietuva ir Rusija

Gruzijos įvykiai parodė, kad Rusija vėl tapo jėga, su kuria reikia skaitytis jos kaimynams. Todėl Lietuvai laikas keisti savo politiką Rusijos atžvilgiu.

Dabar, kai konflikto Gruzijoje baigtis daugmaž aiški, galime iš jo nemažai pasimokyti.

Visų pirma, šis konfliktas parodė, kas yra kas Europoje. Rusija pripažino Abchaziją bei Pietų Osetiją, davė pasauliui suprasti, kad Gruzija galutinai prarado šias savo teritorijas – tuo tarpu NATO ir Europos Sąjunga apsiribojo simboliniais pareiškimais, nesiryždamos rimčiau konfliktuoti su Rusija dėl mažytės Gruzijos, nors pastaroji joms beatodairiškai atsidavusi.

Rusija pareiškė savo teises į imperializmą, ir niekas tam realiai nepasipriešino.

Akivaizdu, kad tai ženklas Lietuvai padaryti rimtas išvadas ir dar kartą peržiūrėti savo užsienio politikos tikslus bei metodus.

Abchazijos ir Pietų Osetijos likimas nori nenori primena neseną Lietuvos istoriją

Dabartinė Lietuvos vyriausybė beatodairiškai palaiko Gruziją, visur ir visada vaizduodama ją Rusijos agresijos auka.

Ir vis dėlto, abchazai yra atskira tauta, ir todėl būtų labai jau neobjektyvu nepripažinti jiems teisės į nepriklausomybę vien todėl, kad juos palaiko Rusija.

Akivaizdu, kad abchazai negali pasipriešinti juos siekiantiems išlaikyti savo valdžioje gruzinams kitaip kaip su Rusijos pagalba – labai panaši situacija susiklostė 18 a. pabaigoje, kai Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės nepriklausomybę bandę išlaikyti Lietuvos patriotai irgi buvo priversti kreiptis pagalbos į Rusiją.

Tiesa, nepriklausomybės Lietuva tada neįgijo, tačiau lietuviai gavo galimybę išlikti kaip tauta, kas vargiai buvo įmanoma netolerantiškojoje Lenkijoje.

Lietuvai naudingi santykiai su Rusija tegali būti pagrįsti abipuse nauda, (tegul apsimestine) pagarba ir politiniu dialogu.

Tačiau labiausiai dabartinė situacija primena 1939 metus, kai būtent Rusija (tiksliau, Tarybų Sąjunga) jėga atėmė iš Lenkijos ir sugrąžino Lietuvai Vilniaus kraštą.

Etninė situacija čia tada buvo kur kas liūdnesnė nei dabar Pietų Osetijoje. Lietuviai Tarpukariu buvo intensyviai lenkinami, iš visos Lenkijos į Vilnių buvo keliami lenkai kuo didesniam jo polonizavimui.

O Raudonoji Armija išvarė lenkus iš Vilniaus, ir jų turtas atitekdavo tuo metu iš Lietuvos atkeltiems lietuviams. Tai, kas neseniai įvyko Abchazijoje ir Pietų Osetijoje, atrodo visai nekaltai palyginus su 1939 m. ir vėlesniais įvykiais Vilniuje.

Taigi tie, kurie dabar piktinasi Rusijos veiksmais Kaukaze ir norėtų grąžinti Abchaziją bei Pietų Osetiją Gruzijai, būdami sąžiningi, turėtų rimtai susimąstyti apie Vilniaus grąžinimą Lenkijai!

Rusija vėl įsitvirtino Europoje kaip jėga, su kuria negalima nesiskaityti

Dabar jau akivaizdu kaip buvo klystama paskutiniais Boriso Jelcino prezidentavimo metais, kai Seime netgi buvo pradėta lažintis, kiek dar metų Rusija išsilaikys prieš galutinai subyrėdama.

Vladimiras Putinas sugebėjo ištraukti savo šalį iš anarchijos prarajos, į kurią ši, atrodė, jau buvo galutinai nusiritusi, o dabartiniai Gruzijos įvykiai parodė, kad Rusija vėl nusiteikusi spręsti Europos likimą.

Laikai, kai Rusija nuolankiai stebėjo kaip NATO bombardavo jos pagrindinį sąjungininką Pietų Europoje – Jugoslaviją, baigėsi.

Žinoma, dabartinei Rusijai toli iki pokarinės Tarybų Sąjungos, ji greičiausiai nesiryžtų atvirai konfrontuoti su JAV pasaulinio masto konfliktuose, tačiau Rusijos laikysena Gruzijoje parodė kad jos mažosioms kaimynėms, tarp jų – ir Lietuvai, užmėtyti Rusijos kepurėmis tikrai nepavyks – netgi su NATO pagalba.

Laikas keisti mūsų politiką Rusijos atžvilgiu

Europos Sąjunga ir ypač tos jos narės, kurioms (kaip, beje, ir Lietuvai) apsimoka palaikyti intensyvius ekonominius ryšius su Rusija, jau seniai suprato, kad gąsdinimais ir grasinimais Rusijos paklusti neprivers, ir todėl naudingiausia palaikyti su ja kuo geresnius abipusiai naudingus draugiškus (ar bent geros kaimynystės) santykius.

Tuo tarpu Lietuvos Vyriausybė vis dar gyvena Jelcino laikų nuotaikomis – tarsi Rusija vis dar būtų leisgyvis mirtininkas, priklausantis nuo JAV, Pasaulio Banko ar pan. malonės. Tiek politikai, tiek politologai tiesiog negali susitaikyti su mintimi, kad ta pati Rusija, kurios galą jie jau buvo pradėję švęsti, atsigavo, stiprėja toliau ir tikrai nesubyrės artimiausioje ateityje.

Gruzijos įvykiai parodė, kad nei JAV, nei NATO artimiausiu metu neprivers Rusijos paklusti naiviems Lietuvos Vyriausybės reikalavimams: nusižeminti ir nuolankiai kompensuoti tarybinių represijų žalą, grąžinti Gruzijai Abchaziją bei Pietų Osetiją ir pan.

Todėl laikas pasekti Vokietija ir Prancūzija (o dabar jau – ir Lenkija) – šalimis, kurios jau gerokai anksčiau pakeitė savo požiūrį į Rusiją ir bendravimą su ja.

Lietuvai naudingi santykiai su Rusija tegali būti pagrįsti abipuse nauda, (tegul apsimestine) pagarba ir politiniu dialogu. Ir tai pasiekti reikia kuo greičiau, kol Lietuva galutinai neįsitvirtino rusų sąmonėje kaip šalis, valdoma destruktyvių isterikų, kurie konfliktuoja bet kokiu pagrindu, vien tik dėl savo patologinės rusofobijos.


O gal Gruzijos pamokos turėtų pakeisti ir mūsų požiūrį į NATO?

Diskusija

12.  Amanda liked you! Click Here:...2022 02 16 00:50:17

o4hpzau

11.  Amanda liked you! Click Here:...2022 02 16 00:50:08

esfs8g5

10. Marius2017 04 11 23:32:19

Damijonaiti, esi tipiškas lietuviškas antisemitinis imbecilas tikintis žydų sąmokslu. Gal nusišautum su durų rankena vietoj eterio teršimo?

9. Damijonaitis2012 12 11 11:34:30

Rusiją valdo raudonieji naciai(Putinas yra KGB Raudonieji naciai ( NKVD–KGB ) HOLODOMOR ginkluotos „akcijos“ metu, 1932–1933 metais, turtingiausiose juodžemio srityse Ukrainoje numarino badu 11 milijonų ukrainiečių valstiečių. Tuo metu Kremliuje „darbavosi“ 80 procentų žydų tautybės bolševikinės Rusijos vadovų. Po 1945 metų Lietuvoje raudonieji naciai (NKVD – KGB, 40– 50 proc. žydų tautybės r.nacių) sunaikino per milijoną lietuvių. Prūsijoje raudonieji naciai, fanatikų propagandistų ( ILJA ERENBURG, žydas ) vedami, išžudė 1, 5 milijono beginklių vokiečių gyventojų, 10 tūkstančių lietuvininkų suvarė ant ledo lyties prie Karaliaučiaus ir susprogdino..Šie nusikaltimai neturi senaties termino. Ar Genocido centras ruošia medžiagą baudžiamosioms byloms dėl minėtų masinių žudynių pateikti Rusijai kompensuoti? Tikrai nesame niekinga bailių parazitų – karjeristų, Kremliaus chalujų tauta....

8. Damijonaitis2012 12 11 11:32:08

Nesiduokim mulkinami.Klastingi sovietiniai okupantai pristato masines lietuvių žudynes kaip „trėmimus“.„Trėmimai“ yra masinių žudynių priedanga, apie tai būtina informuoti Europą.

7. Algis2010 06 25 21:40:15

Šarkanai, per įdėmiai Kierienės istorijos pamokas klausei, šūde fašistinis.
Šarkanai, tu iki šiol atrodai kaip jobana kompleksuota kaliausė?

6. Aivaras2010 05 03 11:18:14

“O Raudonoji Armija išvarė lenkus iš Vilniaus, ir jų turtas atitekdavo tuo metu iš Lietuvos atkeltiems lietuviams.“ Kodėl autorius vis nutyli, jog buvo įnirtingai vykdomas slavinimas? Tokios, kaip lietuvių tautos, pagal kremliaus planus išviso turėjo nelikti. Toks autoriaus trumparegiškumas ir tikėjimas tuo, kuo nori tikėti bado akis. Autorius pernelyg šališkas.
Sutinku, jog kiekviena tauta turi būt laisva, tačiau Rusija pasinaudojo tokia padėtimi ir vėl įtvirtino savo pozicijas šiame regione. Jokios naudos Pietų Osetijai nėra. Rusiją ją laikys po padu, o vėliau, tikėtina, priims po savo “sparneliu„.

5. Liuks2010 03 23 23:32:03

Labai geras straipsnis. Isdestyta karti tiesa ne kai kuriems taip zeminantiems pacia Rusija.

4. Andrej2009 12 18 14:21:42

Ar tik uz sio straipsnio autoriaus nekyso musu kaimyno is rytu ausys?

3. ir vel2009 08 12 01:48:40

nusikalbi...juk nei viena is siu saliu neatsiskyrinejo bunant cccp, o kai iro imperija, jos pakalikai uzgrobe valdzia tuose krastuose ir atskyre nuo Gruzijos, juolab kad Pietu Osetija stalinas ikure Gruzijos teritorijoje, nes is ten buvo kilusi jo motina...toks bukumas tau budingas istisai, ypac liaupsinant rusija

  komentaras – 1000 ženklų, tik lietuviškos raidės

Užsisakykite

Lietuviais.lt

naujienas

e-paštu

RSS RSS

 • Tekstai
  šia tema
 • Eleras

  Eleras (LR-as) – dabartinė Lietuvos valdžia. Nors ir mėgina vadintis „Lietuvos Respublika“, Eleras akivaizdžiai nėra nei Lietuvos, nei respublika. Praktiškai tai – antikonstitucinė nusikaltėlių gauja „ant Lietuvos“.

 • Gražulizmas

  Gražulizmas siaurąja ir plačiąja prasme. Gražulizmas – nepagarba homoseksualams ar tiesiog kitokiems ir jos demonstravimas.

 • „Tremtinys“

  Tremtinys kabutėse – sąvoka.

 • Čigonai

  Čigonai – sąvoka. Čigonus aukština, romais juos vadinti verčia Europos Sąjungos valdininkija ir negerbiantieji savo tautos lietuviai.

Kai uždarys, lietuviais.lt,
bus lietuviais.com
www.lietuviais.lt / dienoraštis
Vilties medis Rytinļæ½je ļæ½vaigļæ½dļæ½je
LIETUVIAIS
norime
ir būt?
pagrindinis
dienoraštis
tekstai
apie Lietuviais.ltparodytikontaktai
© 2004 – 2023 Giedrius Šarkanas        kontaktai

.

 x 

Ankstesnis įrašas

Sekantis įrašas

Naujausias įrašas

Daug. kom. įrašas

Atsitiktinis įrašas

  komentaras – 1000 ženklų, tik lietuviškos raidės

   Vardas
dalintis