.

2008 m. spalio 30 d.

Vyresniojo amžiaus žmonių pergalė

Savo nuostatos balsuoti rinkimuose dėka pagyvenę žmonės tampa lemiama politine jėga. Politikai stengiasi įtikti vyresniesiems netgi rizikuodami atstumti jaunimą.

Antrasis Seimo rinkimų turas parodė, kokie svarbūs Lietuvoje pagyvenusių žmonių balsai. Dabar akivaizdu, kad į vyresniuosius lietuvius nukreipta Tėvynės Sąjungos rinkimų kampanija buvo tikrai genialus sprendimas.

Šiais visuotinio nusivylimo valdžia laikais svarbiausia užsitikrinti paramą tų, kurie tikrai ateis balsuoti. Netgi rizikuojant atstumti visą likusią tautą.

Dauguma lietuvių nusivylę pačia demokratija ir neina balsuoti

Nuo nepriklausomybės atkūrimo prabėgo beveik 20 metų. Teko iki soties prisižiūrėti praktiškai visko – ir iškilmingų pažadų prieš rinkimus, ir krokodilo ašarų, ir begėdiško cinizmo po rinkimų. Seniai praėjo tie laikai, kai, pasipiktinusi esama valdžia, tauta viltingai bėgdavo balsuoti už opoziciją ar naujai iškilusią žvaigždę nekaltai vaikišku veideliu.

Lietuviai nusivylė partijomis ir politikais. Dauguma nebesitiki, kad rinkimai galėtų ką nors pakeisti ir todėl nebemato prasmės eiti balsuoti. Dalyvavimas rinkimuose suvokiamas kaip tuščias laiko švaistymas.

Vyresnio amžiaus žmonėms rinkimai yra pramoga

Pagyvenusiems lietuviams nėra lengva. Pensijos mažos, jų vos ne vos pakanka mokesčiams už komunalines paslaugas. Laisvalaikiui paįvairinti pinigų nebelieka.

Vytautas Landsbergis
Vytautas Landsbergis
Vyresniojo amžiaus konservatorių lyderis puikiai supranta, kas yra kas Lietuvoje.

Lietuvoje beveik nėra pagyvenusių žmonių klubų, kur jie galėtų susitikti, bendrauti, tiesiog būti kartu. Vyresniesiems tenka įvairinti savo gyvenimą ieškant pigesnių prekių turguose ir parduotuvėse ar lankantis bažnyčioje. Pasitaiko, kad į pamaldas ateina netgi aršūs ateistai – tiesiog jie daugiau neturi kur nueiti.

Rinkimų metu į balsavimo apylinkes susirenka daug žmonių, čia galima sutikti seniai matytų pažįstamų. Bendravimo stokojantiems pagyvenusiems žmonėms rinkimai yra tiesiog dar viena pramoga, kiek paįvairinanti monotonišką jų gyvenimą.

Kita vertus, jaunesni žmonės turi daugiau galimybių patys kurti savo ateitį, pavyzdžiui, ieškoti kito darbo ar tiesiog emigruoti kuo toliau nuo Lietuvos. Vyresniųjų galimybės kur kas mažesnės, daugumai jų rinkimai – vienintelė proga bandyti kažką pakeisti.

Todėl, nusivylusiam jaunimui paliekant Lietuvą ar tiesiog neinant balsuoti, vyresniojo amžiaus žmonės ir toliau aktyviai dalyvauja rinkimuose.

Pagyvenę lietuviai tampa lemiama politine jėga

Nors vyresni žmonės kol kas dar nesudaro absoliučios rinkėjų daugumos, nusistatymas eiti balsuoti paverčia juos Lietuvos likimo lėmėjais.

Dalyvaudami rinkimuose, pagyvenusieji tampa tikrąja balsuotojų dauguma, nulemiančia vienos ar kitos politinės jėgos pergalę. Nepatingėjimas nueiti iki savo rinkimų apylinkės čia svarbiau už pinigus ir visuomeninę padėtį.

Demografinės tendencijos pranašauja vyresniesiems dar didesnį politinį svorį. Lietuvą greičiausiai paliks vis daugiau ir daugiau jaunimo. Į tėvynę grįš daugiausia jau pensininkai. Lietuvių tauta senės, ir kartu toliau augs vyresnio amžiaus žmonių politinė įtaka.

2008 m. Seimo rinkimai dar kartą parodė, kas yra kas Lietuvoje

Daugelį nustebino priešrinkiminis buvusių konservatorių posūkis į radikalųjį klerikalizmą. Jų iniciatyva buvo priimta valstybinė šeimos koncepcija, pradėta diskutuoti apie abortų uždraudimą.

Savo rinkimų programoje Tėvynės Sąjunga ne tik pasiskelbė įvesianti valstybinę cenzūrą ir faktiškai pažadėjo uždrausti abortus. Konservatoriai atvirai įžeidė šimtus tūkstančių lietuvių įžūliai kalbėdami apie „krikščionišką jautrumą“ vieno tėvo šeimose augantiems vaikams ir jų mamoms.

Atrodė, kad po tokių akibrokštų Tėvynės Sąjunga turėtų džiaugtis iš viso patekusį į Seimą. Tačiau pasirodė, kad tie lietuviai, kurie pasipiktino valstybine šeimos koncepcija, planais uždrausti abortus ir ekstravagantiškąja konservatorių programa, tiesiog neatėjo į rinkimus.

Tuo tarpu Katalikų bažnyčios hierarchai deramai įvertino konservatorių pastangas ir viešai paragino už juos balsuoti. Daugumos vyresniojo amžiaus žmonių jau nebejaudina nei teisė nutraukti nėštumą, nei cenzūra, nei ciniškas vienišų tėvų ir jų vaikų įžeidinėjimas. Jiems svarbiausia – ką remia Lietuvos vyskupų konferencijos vadovai.

Seimo rinkimai parodė, kad Tėvynės Sąjunga buvo šimtu nuošimčių teisi apeliuodama į klerikalines vertybes ir rizikuodama paversti jaunesnius žmones savo nesutaikomais priešais. Užsitikrinę vienareikšmišką Katalikų bažnyčios paramą, konservatoriai gavo pagyvenusių žmonių palaikymą, atnešusį jiems įtikinamą pergalę.

Šie rinkimai dar kartą patvirtino, kad svarbiausi yra vyresniojo amžiaus lietuvių balsai. Dėl jų verta rizikuoti visais kitais rinkėjais.

Katalikų bažnyčios vaidmuo Lietuvos politikoje auga jos įtakos pagyvenusiems žmonėms dėka

Kai nevyksta rinkimai, daugelis pensininkų reguliariai lanko bažnyčią, gauna „Carito“ ir kitų religinių labdaros organizacijų paramą. Ir tarp rinkimų pagyvenusių žmonių neapleidžianti Katalikų bažnyčia pelnytai tapo pagrindine juos vienijančia organizacija.

Todėl visos partijos stengiasi įtikti katalikų hierarchams. Toliau augant vyresniųjų lietuvių daliai visuomenėje ir jų visuomeniniam svoriui, dar labiau didėja ir galinčios nulemti jų pasirinkimą Katalikų bažnyčios politinė įtaka.

Matomai prieš kitus rinkimus partijos dar labiau nersis iš kailio besistengdamos bet kokia kaina užsitarnauti hierarchų malonę. Tuo labiau, kad jų įkarštį sumaniai kursto Lietuvos vyskupų konferencija, stengdamasi palaikyti politikų konkurenciją dėl paramos rinkimuose ir po truputį primesti valstybei savo religines vertybes.

Platesnio akiračio jaunimui Lietuvoje gali nebelikti vietos

Augant partijų siekiui įtikti vyresnio amžiaus lietuviams, valstybės politika natūraliai turėtų vis labiau orientuotis į pensininkų poreikius. Bus vis politiškai sunkiau pasipriešinti populiariems pasiūlymams didinti pensijas kitų socialinių programų sąskaita.

Perrinkimo siekiančioms partijoms bus dar rizikingiau nevykdyti Katalikų bažnyčios rekomendacijų ir pageidavimų. Todėl visai tikėtina, kad abortai vis dėlto bus uždrausti, santuokinės šeimos taps iš tikrųjų privilegijuotomis, o cenzūra pasidarys įprastu reiškiniu ne tik internete.

Mokyklose, o gal ir universitetuose turėtų dar labiau padidėti klerikalų įtaka. Konservatyviosios katalikybės moralė ir dorovė, matyt, oficialiai įsitvirtins visuomenės gyvenime.

To pasekmėje eksperimentuoti, viską išbandyti ir sukurti kažką savo, naujo siekiančiam jaunimui Lietuvoje gali pasidaryti ankšta. Palyginus su fundamentalėjančia tėvyne, liberaliosios JAV valstijos ir Vakarų Europos šalys tada atrodys dar patrauklesnės. Paskatos emigruoti dar labiau išaugs.

Išvažiuojant jaunimui, vyresniųjų žmonių dalis toliau didės, augs jų politinis svoris. Politikai dar labiau stengsis jiems įtikti. Dar daugiau jaunimo emigruos...

Diskusija

4. Giedrius2008 10 30 21:51:02

Beje, apie Talmudą (gal labiau Torą) ir genocidą Europoje irgi jau daug metų ruošiuosi ką nors parašyti:)

3. Giedrius2008 10 30 21:48:41

Aš visai nekaltinu pensininkų. Manau, kad jie nenusipelnė dabartinio žeminančio skurdo ir nevilties.
Tiesiog taip jau gaunasi. Jaunimas neturi neturi už ką balsuoti, o naujas partijas blokuoja žiniasklaida.
Pati politinė sistema spartina tautos nykimą.

2. Alvidas P.2008 10 30 15:51:32

Ar dar liko pensininkų? Mūsų kraštuose jie visi išmirę nuo netinkamos medicininės priežiūros ir visokio maisto papildų E303 ir t.t... Apie tikrą genocidą . matyt, kada nors parašysiu plačiau. Analizuoju Talmudą. Dar nepakankamai pagrįstai galiu šnekėti.
Bet dabar laimėjo kaip tik p yzdukų masmedijos išauginta karta. Ir vis daugėja tokių Minedininkų. Juk Va balinsko partija laimėjo. Ir jauni liberal–pridurkai. O koncervai turėjo savo kontingentą nuo seno – ir jų vis mažėja (pulsuojamai). O tie, kurie subręsta, išeina iš spoguotos lervos stadijos, ir nebetiki jokiais pažadukais, – iš viso neina į rinkimus. Vis vien farsas. Jei laimės mažai amerikoniškam gyvenimo būdui palankūs politikai, eilinį kartą užlūš kompiuteriai, ir pasitaisys tik kai rezultatas bus palankus.
Nekaltinkim vien tik dar vagnorkių laikais apiplėštų ir dukart apgautų pensininkų. Nors durną ir bažnyčioj muša.

1. Radža2008 10 30 15:17:18

O jaunimui nusispjaut ant visko.

  komentaras – 1000 ženklų, tik lietuviškos raidės

Užsisakykite

Lietuviais.lt

naujienas

e-paštu

RSS RSS

 • Tekstai
  šia tema
 • Eleras

  Eleras (LR-as) – dabartinė Lietuvos valdžia. Nors ir mėgina vadintis „Lietuvos Respublika“, Eleras akivaizdžiai nėra nei Lietuvos, nei respublika. Praktiškai tai – antikonstitucinė nusikaltėlių gauja „ant Lietuvos“.

 • Gražulizmas

  Gražulizmas siaurąja ir plačiąja prasme. Gražulizmas – nepagarba homoseksualams ar tiesiog kitokiems ir jos demonstravimas.

 • „Tremtinys“

  Tremtinys kabutėse – sąvoka.

 • Čigonai

  Čigonai – sąvoka. Čigonus aukština, romais juos vadinti verčia Europos Sąjungos valdininkija ir negerbiantieji savo tautos lietuviai.

Kai uždarys, lietuviais.lt,
bus lietuviais.com
www.lietuviais.lt / dienoraštis
Vilties medis Rytinļæ½je ļæ½vaigļæ½dļæ½je
LIETUVIAIS
norime
ir būt?
pagrindinis
dienoraštis
tekstai
apie Lietuviais.ltparodytikontaktai
© 2004 – 2022 Giedrius Šarkanas        kontaktai

.

 x 

Ankstesnis įrašas

Sekantis įrašas

Naujausias įrašas

Daug. kom. įrašas

Atsitiktinis įrašas

  komentaras – 1000 ženklų, tik lietuviškos raidės

   Vardas
dalintis