.

Perkūnas – vyriausiasis Lietuvos dievas

Perkūnas – populiariausias lietuviškas dievas, gamtos jėgų valdovas, teisingumo prižiūrėtojas, pagrindinis Lietuvos ir lietuvių tautos gynėjas.

Perkūno ženklas
ugnies kryžius
Ugnies kryžius (svastika)
Ugnies kryžius – amžinas vyriausiojo lietuvių ir visų baltų dievo ženklas, simbolizuojantis sėkmę ir jėgą, kuriomis gali apdovanoti Perkūnas.

Perkūnas – galingiausias Lietuvos dievas

Visų pirma, Perkūnas yra gamtos ir atmosferos reiškinių valdovas. Jam paklūsta vėjai ir audros, o žaibas yra pagrindinis vyriausiojo Lietuvos dievo ginklas.

Tai galingiausios gamtos jėgos, taigi Perkūnas gali įveikti bet kurį savo priešininką, kas jis bebūtų – žmogus ar dievas. Ir Perkūnas gina žemę nuo piktųjų jėgų, gina lietuvius nuo tų grėsmių, nuo kurių jie negali apsiginti patys.

Bandymai pajungti Perkūną kitam dievui labai primena krikščionišką klastotę

Neretai Perkūnas vaizduojamas pavaldžiu kažkokiam visų aukščiausiajam dievui – pasaulio kūrėjui, dažniausiai vadinamam Dievu, Prakorimu, Sotvaru arba Praamžiumi. Teigiama, kad Dievas buvo garbinamas kaip pasaulio kūrėjas, Perkūno ir jo brolių tėvas.

Krikščionių surinkti tautosakos šaltiniai vaizduoja Dievą kovotoju prieš laumes ir raganas – tačiau šios visai nebuvo suvokiamos kaip „blogos“ lietuviškame tikėjime – todėl galima drąsiai tvirtinti, kad istorijas apie „visų vyriausiąjį Dievą – kūrėją“ išgalvojo krikščionys, norėję sukompromituoti lietuviškuosius dievus ir galų gale primesti lietuviams krikščionybę, sutapatindami Dievą su Jahve ar Jėzumi Kristumi.

Pagaliau nėra jokių duomenų apie kokią nors Dievo šventyklą ar jam tarnavusius krivius.

Todėl greičiausiai autentiškame lietuviškame tikėjime „aukščiausiojo Dievo“ nebuvo – jį primetė katalikų „misionieriai“, bandę apjuodinti ir pažeminti Lietuvos dievus ir jei ne jėga, tai apgaule paversti lietuvius krikščionimis.

Labiausiai tikėtini yra du variantai:

1) Dievas buvo išgalvotas krikščionybės propaguotojų kaip krikščioniškojo dievo, pasaulio kūrėjo ir valdovo, atitikmuo pereinamajam laikotarpiui, verčiant lietuvius į krikščionybę.

2) Pasaulio kūrėjas ir Perkūno tėvas Dievas (Praamžius, Prakorimas) iš tikrųjų egzistavo, panašiai kaip graikų Kronas; krikščionių įtakoje jis pradėtas vaizduoti vyriausiuoju dievu.

Todėl abejonėms Perkūno vyresnybe tarp lietuviškų dievų nėra pakankamo istorinio pagrindo. O galutinis sprendimas, ką laikyti vyriausiuoju Lietuvos dievu ar deive – kiekvieno asmeninio pasirinkimo ir tikėjimo reikalas.

Perkūnas – teisingumo vykdytojas

Vyriausiasis Lietuvos dievas nepasižymi kantrybe. Jei Perkūnas užsirūstina, jo pyktis gali būti baisus. Kaip liudija legenda apie Jūratę ir Kastytį, sulaužiusiųjų dieviškąją tvarką laukia sunkus atpildas.

Tačiau, skirtingai nuo daugelio kitų dievų, Perkūnas yra teisingas. Tiems, kurių sąžinė švari, nėra ko bijoti.

Perkūnas ir Žemyna – gamtos ir gyvybės tėvai

Kiekvieną pavasarį Perkūnas tuokiasi su savo žmona Žemyna, žemės gamtos ir derliaus deive. Dieviškos meilės vaisius – kiekvieną pavasarį pasikartojantis viso kas gyva atgimimas.

Perkūnas – Lietuvos ir lietuvių globėjas

Prisiminus kaip lietuvybė buvo persekiojama 17-19 a., kaip buvo juodinamos ir ujamos lietuvių kalba ir kultūra, kaip buvo tyčiojamasi iš lietuvių, dabar labai sunku suprasti, kaip Lietuva sugebėjo išlikti kaip tauta ir kaip valstybė.

Ar tai būtų buvę įmanoma, jei Lietuvos nebūtų saugojęs ir globojęs Perkūnas?

2007-ųjų gruodis, Vilnius

suo  2021-03-20 02:55:18

labutis

irena  2021-02-24 18:42:20

fdghgrhtgnjh

Lietuvis  2020-12-13 12:44:55

...Perkūno kryžium aš tapau... Iš komentarų tekstų minčių galima suprasti, kiek yra čia lietuvių...

TAVOTEVAS  2020-11-29 20:59:26

eikit kaku

Ladas  2020-11-26 08:27:00

Ka jus kad mano tetis turi 2000o euru botai noobai lol

Daugiau


  pasisakymas – 1000 ženklų, tik lietuviškos raidės

   Vardas
dalintis

Užsisakykite

Lietuviais.lt

naujienas

e-paštu

RSS RSS

Užsisakykite

Lietuviais.lt

naujienas

e-paštu

RSS RSS

Kai uždarys, lietuviais.lt,
bus lietuviais.com
www.lietuviais.lt
Vilties medis Rytinļæ½je ļæ½vaigļæ½dļæ½je
LIETUVIAIS
norime
ir būt?
pagrindinisdienoraštistekstai
apie Lietuviais.ltparodytikontaktai
© 2004 – 2021 Giedrius Šarkanas        kontaktai